Výcvik

Výcvik a výchova maďarskej vyžly začína od šteniatka. Niektorí chovatelia uvádzajú, že maďarská vyžla je náročná na výcvik, iní zase, že je vhodná aj pre začiatočníkov. Všetko však závisí od povahy psa a osobnosti majiteľa. Majiteľ by mal byť autoritatívny, byť vodca, dôsledný pri výcviku. Vyžla je veľmi citlivá, a preto u nej môžu fyzické tresty narobiť viac škody ako úžitku.

Pri vyslovení povelu by mal majiteľ používať vždy určitý autoritatívny tón. Povely by mali byť krátke a rázne. Pomôcť psíkovi s vykonaním povelu môže majiteľ tak, že mu gestom naznačí, čo má urobiť. Niektorí psi reagujú viac na slovné povely, iní zase na gestá.

Po správne vykonanom povele treba šteniatko, ale aj dospelého psíka vždy odmeniť. Ako odmenu je možné použiť pamlsok, psíka pochváliť, alebo hodiť mu loptičku. Šteniatko je možné učiť aj formou hry. Nevydrží sa dlho sústrediť, takže tréningy by mali byť krátke, ale častejšie.

Chov vychovaného a vycvičeného psa bude pre majiteľa úžasný. Pes sa však okrem skorej socializácie musí naučiť aj povely ako ku mne, sadni, ľahni, ostaň. Po naučení týchto povelov, môže majiteľ rozšíriť výcvik aj na iné povely ako daj labku, štekaj, plaz sa, atď. K výcviku samozrejme patrí aj naučiť psíka, aby svoju potrebu vykonával vonku a nie vo vnútri.

V prípade, že chce majiteľ maďarskú vyžlu na šport, dobre sa jej bude dariť v agility, aportovaní, dogtrekkingu, caniscrosse, country crosse. Akákoľvek pohybová aktivita psovi prospeje, ale netreba zabúdať na to, že mladému psíkovi rastú kosti a nemal by byť preto príliš zaťažovaný.

Pre správny vývoj kostí je jedným z dôležitých minerálnych látok vápnik. V BARF metóde kŕmenia sú výborným zdrojom vápnika kosti, morské riasy, mliečne výrobky, vaječné škrupiny, mak, ryby. Okrem toho je možné v období rastu podávať aj doplnky pre kĺbovú výživu. Správne kŕmený pes kvalitným mäsom bude šťastný a pri výcviku a športe bude podávať najlepšie výkony.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk