Šteniatka

Aj šteniatka maďarskej vyžly podobne ako iných plemien sú veľmi rozkošné, energické, hravé, šibalské, zvedavé.

Predtým ako si majiteľ privedie šteňa domov, mal by upozorniť všetkých členov rodiny o aké plemeno ide a ako sa k nemu správať. Majiteľ musí vedieť, čo všetko starostlivosť o psíka obnáša. Je potrebné mu kúpiť výbavu ako misku na vodu a krmivo, pelech alebo búdu, vôdzku, obojok, kefu na česanie, hračky. Taktiež veterinárne náklady na vakcináciu a odčervovanie, alebo mestská daň nie sú najlacnejšie.

Ďalšie a najvyššie náklady predstavujú náklady za krmivo. V porovnaní so super prémiovými granulami je BARF jedálniček lacnejší. Navyše sa dá zostaviť kŕmna dávka pre špeciálne potreby každého psa. V dnešnej dobe ani alergie u psov nie sú výnimočné. Barf strava poskytuje zostavenie jedálnička aj pre psov s alergiou, či inými chorobami. Malé šteniatko sa v 2 mesiacoch kŕmi 5-krát denne, v 3. mesiaci 4-krát denne, v 4. a 5. mesiaci 3-krát denne, a od 6. mesiaca 2-krát denne. Kŕmna dávka by sa mala pohybovať v rozmedzí 4-6 % z ideálnej hmotnosti šteniatka. V porovnaní s dospelým psom, šteniatka potrebujú viac vápnika vo forme kostí. Tie by mali tvoriť približne 30 % z kŕmnej dávky. Mäso sa podieľa na zložení kŕmnej dávky asi 50 –timi %. Zo začiatku sa skrmuje ľahko stráviteľné kuracie, jahňacie, králičie alebo teľacie. Prílohy v množstve 20 % je tvorená zeleninou, ovocím alebo obilninami.

Šteniatku sa treba venovať už od malička, pretože vo veku asi 3 – 4 mesiace sa učí najlepšie a najrýchlejšie. Vhodné je začať so socializáciou. Šteniatka by mali byť vystavené, čo najviac rôznym situáciám. Mali by absolvovať cestu autom, návštevu veterinára, zoznámenie s cudzími psami a ľuďmi.

Výcvik šteniatka by mal zahŕňať aj návyk na obojok a vôdzku. Pes by na prechádzkach nemal majiteľa ťahať. Tento výcvik je dôležitý najmä vtedy, keď so psíkom vyrastajú aj deti a chceli by ho venčiť.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk